DGS 2020 Hakkında Her Şey. DGS’ye Nasıl Başvurulur? 

1
DGS 2020 Hakkında Her Şey. DGS’ye Nasıl Başvurulur? 

DGS Nedir? DGS’de Hangi Konular Var? DGS 2020 Başvuruları Ne Zaman? DGS’ye Nasıl Başvurulur? 

DGS Nedir?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), üniversitelerin (açıköğretim de dahil) önlisans yani 2 yıllık programlarında okuyup mezun olan kişilerin lisans programlarına yani 4 yıllık programlara geçiş yapabilmelerini sağlayan bir sınav türüdür. 


DGS 2020 Başvurusu ve Diğer Süreçler

DGS 2020 başvuruları ne zaman? Hangi gün sınava girilecek? Sınav süresi ne kadar olacak? Sınav ne zaman açıklanacak? 

Başvuru Tarihi: 9-17 Haziran 2020 (Ücret ödeme için son gün 18 Haziran)

Sınav Tarihi: 9 Ağustos 2020

Sınav Saati: 10.15  (Unutmayın! Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.)

Sınav Süresi: 150 dakika (2 saat 30 dakika)

Sonuç Tarihi: 9 Eylül 2020

Geç Başvuru Günü: 3 Temmuz 2020 (Sınav ücreti aynı gün ödenir.)


DGS 2020’ye Nasıl Başvurulur?

Verilen başvuru tarihleri içerisinde ÖSYM’nin kendi sitesine girip T.C. kimlik numaranız ve sınav için almış olduğunuz şifre ile giriş yaptıktan sonra verilen bilgileri girerek başvurunuzu yapabilirsiniz.


DGS 2020 Sınav Ücreti Ne Kadar?

DGS sınavı ücretli bir sınavdır. 2020 yılında sınav ücreti 130 TL’dir.  

Eğer başvuru tarihlerini kaçırıp, geç başvuru zamanına kalırsanız da geç başvuru günü sınav ücreti 195 TL olacaktır. 

DGS Sınav Ücreti Nasıl ve Nereye Yatırılır?

Ücret ödemesini ÖSYM’nin kendi sayfası üzerinden yapabilirsiniz. Online ödeme yapmak istemiyorsanız da ÖSYM’nin DGS kılavuzunda belirtilen bankalara da ödeme yapabilirsiniz. Bu bankalardan bazıları: Halkbank ATM’leri, Akbank ATM’leri ve şubeleri, Finansbank ATM’leri ve şubeleri gibi.


DGS’de Hangi Dersten Kaç Soru Var?

DGS sınavında en çok dikkat etmeniz gereken şey; 2018 yılında ÖSYM tarafından getirilen kurala göre, Türkçe ve matematikten en az 0.5 puanlık net yapamayan öğrencinin puanı hesaplanmayacaktır, bu yüzden sınava girmeyi planlıyorsanız Türkçe ve matematik dersleri için bu net sınırını göz önünde bulundurarak bir çalışma yapmalısınız.

DGS’de 120 soru bulunmaktadır. Bu 120 sorunun 60 tanesi Türkçe geriye kalan 60 tanesi ise matematiktir. Türkçenin içerisinde sözel mantık, matematiğin içeriğinde ise sayısal mantık soruları vardır. Sınav süresi 150 dakikadır.


DGS 2020 Konuları

Türkçe

Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam, Paragraf, Anlatım Bozuklukları, Özel Mantık

Matematik

Temel Kavramlar (Sayılar), Rasyonel Sayılar ve Ondalık Kesirler, Sayı Sistemleri ve Basamak Kavramı, Asal Çarpanlar ve Tam Bölen Sayısı, Bölme ve Bölünebilme Kuralları, Faktöriyel, Obeb (Ebob) ve Okek (Ekok), Taban Aritmetiği, Denklem Çözme, Basit Eşitsizlikler ve Sıralama, Mutlak Değer, Üslü Sayılar, Kareköklü Sayılar, Çarpanlara Ayırma ve Özdeşlikler, Oran Orantı, Sayı Problemleri, Kesir Problemleri, Sayfa Problemleri, Saat Problemleri, Yaş Problemleri, Yüzde Problemleri, Kar ve Zarar Problemleri, Faiz Problemleri, Karışım Problemleri, Hız Hareket Problemleri, İşçi ve Havuz Problemleri, Kümeler, Fonksiyonlar, İşlem, Modüler Aritmetik, Permütasyon, Kombinasyon, Olasılık, Sayısal Mantık

Geometri

Geometrik Kavramlar ve Doğruda açılar, Çokgenler ve Dörtgenler, Çember ve Daire, Analitik Geometri, Katı Cisimler


Sınav Anında Yanınızda Bulundurulmanız Gereken Belgeler

 1. Sınav giriş belgesi. Bu belgeyi ÖSYM’nin kendi sitesine girip sınav tarihinden yaklaşık on gün önce alabilirsiniz.
 2. Sınava girebilmek için sınav giriş belgesi ile birlikte nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportunuzun aslını yanınızda bulundurmalısınız. Eğer o sıra bunlara sahip değilseniz geçici kimlik belgesinin aslı da sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilir. Geçici kimlik belgesinde fotoğrafınızın olması zorunludur. Geçici kimlik belgesinde fotoğrafı olmayan öğrenciler, sınava alınmaz.
 3. Bunların dışında; sürücü belgesi, meslek kimlik kartları, öğrenci kimlik kartı vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmez.

DGS Sınavının Öncesi ve Sonrası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 1. DGS’ye önlisans programlarının herhangi birinden mezun olan herkes başvurabilir. Ayrıca son sınıfta olup staj hariç tüm sorumluluklarını yerine getiren herkes de sınava başvurabilir.
 2. Türkçe ve matematikten en az 0.5 puanlık net yapamayan öğrencinin puanı hesaplanmaz.
 3. DGS sınavında ek puan yoktur.
 4. DGS sınavına istediğiniz kadar başvuru yapıp girebilirsiniz.
 5. DGS puanı bir yıl geçerlidir.
 6. Sınav sonucu belli olduktan sonra tercihlerde otuz tercih hakkınız bulunmaktadır.
 7. DGS’de istediğiniz bölümü yazamazsınız. Mezun olduğunuz bölümle alakalı sadece ÖSYM’nin belirlediği bölümleri seçebilirsiniz. Buna da ÖSYM’nin sitesinde bulunan tablo-2 önlisans mezuniyet alanlarına göre dikey geçiş yapılabilecek lisans programları kısmından bakabilirsiniz. Buradan da bakabilirsiniz.
 8. Geçen yıl DGS’den tercih yapıp kazananlar, tekrardan sınava girecek ise ortaöğretim başarı puanınız 0.45 ile çarpılır. Bu yüzden puanınız kırılır. 2019 yılında ÖSYM tarafından çıkarılan kanuna göre, DGS’ye de ek tercih hakkı verilmiştir.
 9. DGS’yi kazandıktan sonra açıköğretim programlarına da isterseniz kayıt yaptırabilirsiniz.
 10. Sınavı kazandıktan sonra kaçıncı sınıftan başlayacağınız tamamen gittiğiniz üniversiteye bağlıdır. Genellikle şuna dikkat edilir: Önlisanstayken aldığınız derslerin müfredatı ile kazandığınız bölümün dersleri uyuşuyorsa o derslerden muaf sayılıyorsunuz. Eğer derslerin içeriği farklı ise o dersleri tekrardan almak zorundasınız. Dersin isminin aynı olup olmaması önemli değildir, önemli olan ders içeriklerinin aynı olmasıdır. Kazandığınız fakülteyle bunlara karar verebilirsiniz.
 11. DGS’yi kazandıktan sonra seçtiğiniz bölümün zorunlu yabancı dil şartı varsa hazırlığı okumak zorundasınız. Eğer üniversitenin belirlediği günde üniversitenin kendi hazırladığı sınav olan muafiyet sınavından geçerseniz direkt kendi bölümünüzden başlayacaksınız, geçemez iseniz de hazırlığı okumak zorundasınız.